.Zawarcie i rejestracja związku małżeńskiego Kodeks rodzinny i opiekuńczy dopuszcza trzy równorzędne formy zawarcia małżeństwa przez złożenie oświadczenia: 1.przed kierownikiem USC 2.przed duchownym kościoła lub innego związku wyznaniowego 3.przed polskim konsulem lub osobą wyznaczoną do pełnienia funkcji i konsula Zakres Ad.1. Zawarcie związku małżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego i jego rejestracja Ad. 2.Zawarcie związku małżeńskiego podlegającego prawu wewnętrznemu koscioła- ślub konkordatowy /albo innego związku wyznaniowego przez złożenie przed duchownym oświadczeń woli jednoczesnego zawarcia małżeństwa podlegającego prawu polskiemu/ Miejsce załatwiania Ad. 1. - USC Ad.2. - miejsce załatwienia sprawy oraz dokumenty dostarczane przez nupturientów i dokumenty pozyskiwane przez urząd - jak przy zawarciu związku małżeńskiego w USC Dokumenty dostarczane przez wnioskodawcę: 1. Zgłoszenie zamiaru zawarcia małżeństwa zaierajace: a) dowody osobiste zamierzających zawrzeć małżeństwo, b) odpisy skrócone aktów urodzeń nupturientów, wydane przez USC właściwy dla miejsca urodzenia, o ile akty nie zostały sporządzone w miejscowym USC, c) pisemne zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa, złożone przed kierownikiem USC.
Dodatkowo: a) od osób, które pozostawały już w związku małżeńskim: - odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacja o rozwodzie - dla rozwiedzionych, - odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka - dla wdowców i wdów,
b) od nieletnich kobiet /ponizej 18 lat/ - prawomocne postanowienie sadu, zezwalające na zawarcie małżeństwa,
c) od cudzoziemców: - dokument stwierdzający możność zawarcia małżeństwa wg prawa ojczystego albo prawomocne postanowienie sadu o zwolnieniu cudzoziemca od obowiązku złożenia takiego dokumentu, - pisemne zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa złożone przed kierownikiem USC względnie w urzędzie konsularnym albo przed notariuszem wg miejsca zamieszkania za granica, - dowód tożsamości - paszport z wizą.
d) gdy małżeństwo ma być zawarte przez pełnomocnika: - prawomocne postanowienie sadu zezwalające na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika, - pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński, sporządzone na piśmie z podpisem poświadczonym notarialnie.
2. Zawarcie związku małżeńskiego. a) dowody osobiste zawierających związek małżeński. b) dowody tożsamości dwóch świadków.
Dokumenty pozyskiwane przez urząd l. Zgłoszenie zamiaru zawarcia małżeństwa zawierajace: a) dowody osobiste zamierzających zawrzeć małżeństwo, b) odpisy skrócone aktów urodzeń nupturientów, wydane przez USC właściwy dla miejsca urodzenia, o ile akty nie zostały sporządzone w miejscowym USC, c) pisemne zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa, złożone przed kierownikiem USC.
Dodatkowo: a) od osób, które pozostawały już w związku małżeńskim: - odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacja o rozwodzie - dla rozwiedzionych, - odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka - dla wdowców i wdów, b) od nieletnich: - prawomocne postanowienie sądu, zezwalające na zawarcie małżeństwa, c) od cudzoziemców: - dokument stwierdzający możność zawarcia małżeństwa wg prawa ojczystego albo prawomocne postanowienie sądu o zwolnieniu cudzoziemca od obowiązku złożenia takiego dokumentu, - pisemne zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa złożone przed kierownikiem USC względnie w urzędzie konsularnym albo przed notariuszem wg miejsca zamieszkania za granica, - dowód tożsamości - paszport z wizą. d) gdy małżeństwo ma być zawarte przez pełnomocnika: - prawomocne postanowienie sądu zezwalające na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika, - pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński, sporządzone na piśmie z podpisem poświadczonym notarialnie. 2. Zawarcie związku małżeńskiego, a) dowody osobiste zawierających związek małżeński, b) dowody tożsamości dwóch świadków,
Wynik sprawy - sposób załatwienia Ad.1.Akt małżeństwa Ad.2. - Osobom zamierzającym zawrzeć zwiazek małżeński podlegający prawu kościelnemu albo innego związku wyznaniowego, kierownik USC wydaje zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz treść i datę złozonych przed nim oświadczeń w sprawie nazwisk przyszłych małżonków i ich dzieci. Zaświadczenie to traci moc po upływie trzech miesięcy od dnia jego wydania. Po złożeniu oświadczeń przez mężczyznę i kobietę, duchowny sporządza zaświadczenie stwierdzające, że oswiadczenia zostały złożone w jego obecności. Powyższe zaswiadczenie oraz zaświadczenie kierownika USC, duchowny przekazuje do USC przed upływem pięciu dniod zawarcia małżeństwa. Na podstawie tych dokumentów, kierownik USC, sporządza akt małżeństwa. Jeżeli zostanie sporządzony akt małżeństwa , małżeństwo uważa sie za zawarte w dniu złożenia oświadczenia przed duchownym.
Termin - czas trwania sprawy Niezwłocznie po zawarciu małżeństwa
Uwagi Sporządzenie aktu małżeństwa podlega opłacie skarbowej: - sporządzenie aktu małżeństwa - 84,00 zł
Podstawa prawna 1.Ustawa z 29.09.1986r. Prawo o aktach stanu cywilnego /Dz.U.z 2004r. Nr 161, poz. 1688 z późn. zm/ 2.Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnetrznych i Administracji z 26.10.1998r. w spr. szczegółowych zasad sporządzenia aktów stanu cywilnego /Dz.U> Nr 136, poz. 884 z późn. zm/ 3.Ustawa z dnia 25.02.1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy /Dz. U. nr 9, poz. 59 z późn. zm/ |